Od dětství jsem se stejně jako mnoho mých vrstevníků zajímal o vlaky a rád jsem si s nimi hrál. Doma jsem měl mnoho druhů železnic a vláčků, rád jsem podnikal projížďky metrem, dokonce jsem se chtěl stát strojvedoucím metra. Tyto záliby mě přivedly až na univerzitu železničních spojů.

Již jako student jsem měl vždy u sebe fotoaparát. Cestoval jsem moskevským metrem z jedné stanice do druhé ve snaze najit nový zajímavý úhel záběru pro pořízení snímku, abych co nejlépe zachytil život v podzemí. Trávil jsem hodně času v knihovnách, pečlivě studoval řadu publikací, sbíral jsem časopisy a knihy o metru ve světě.

Před několika lety mě napadlo vytvořit knihu o svém koníčku a vydat ji. Chtěl jsem ale vytvořit knihu, která se nebude podobat těm ostatním. A teď mate před sebou nove barevné fotoalbum s názvem Evropské metro zpracované ve čtyřech jazycích (česky, rusky, anglicky a francouzsky).

Realitou je, že jen málo lidí má možnost vidět soupravy metra přímo v tunelu nebo depu. Toto album vám otevře dveře označené nápisem „Vstup pro zaměstnance“. První vydání vás zavede do zákulisí metra v Helsinkách, Moskvě, Paříži, Praze a Vídni.

Kniha je připravena ve spolupráci s archivními odděleními a ředitelstvím DP-metro.

V publikaci  je představeno více než 350 uměleckých, stylových, ostrých, profesionálních fotografií souprav metra v depu, tunelech či stanicích, architektury stanic či budov metra, interiéru souprav metra. 
Mnoho vzácných archivních fotografií bylo profesionálně obarveno. Také můžete uvidět vzácné, nikdy dříve nepublikované archivní snímky. Určitě vás zaujme několik fotografií, kde jsou zachycená stejná místa metra ale s rozdílem několika desetiletí.

Rozhovor z autorem knihy Evropské metro Borisem Kogutem pro časopis Dopravního Podniku hl.m. Prahy: